Jak zostałem pisarzem - 5107 Bytes

Andrzej Stasiuk


RecenzjaTa książka z założenia pewnie nie miała być taką typową biografią, jakich pełno na rynku książkowym. Jednak wbrew panującej opinii, jeszcze taka prosta i zwykła biografia, jak ta książka może szalenie zaciekawić i rozbawić. Właśnie ta jej prostota i szarość codziennego życia sprawiała, że nie mogłem powstrzymać się od śmiechu.

Za to, jak każda autobiografia, ta książka opowiada o życiu Stasiuka, co chyba jasne i oczywiste :-) Przygodę z tą opowieścią o życiu młodego pisarza rozpoczynamy już w wieku szkolnym, a kończymy w chwili mniej więcej obecnej. Możemy jasno zauważyć, jak Stasiuk ewaluował w swoim życiu i co miało wpływ na jego twórczość, a zapewniam wszystkich, że życie dostraczyło pisarzowi mnóstwa doświadczeń, na których mogłby oprzeć historie swoich książek. Życie w czasach PRLu stanowi, jakby tło całej historii Stasiuka. Sam autor wypowiada się o tych czasach raczej z pobłażaniem, bo przecież żył właśnie wtedy i nie może nie doceniać pewnych korzystnych stron tamtejszych czasów. Właściwie czytajac Jak zostałem pisarzem stwierdzamy, że w sumie całkiem fajnie mu się żyło i niektórzy z nas pewnie zapragnęliby przeniesienia w tamte czasy... radzę nie zapominać jednak tych złych stron, o których sam autor także pisze.


Opinie krytyków"Stasiuk łamie mit o czadowym życiorysie. Wojsko, dezercja, samobój, więzienie? - jakie to przewidywalne. Za to im mniej ciekawe rzeczy opisywał, tym bardziej rechotałem podczas lektury tej ksiązki. Stasiuk banalista!"


Trochę cytatówKsiążka ma 127 stron.


Copyright Daniel Dryzek "Noflower" - Najlepsza książka 1998-2007