Rok 1984 - 4192 Bytes

George Orwell


RecenzjaJest rok 1984. Władzę nad całym światem sprawują trzy zwalczające się mocarstwa, w których panuje taki sam ustrój oparty na nienawiści, przemocy, okrucieństwie i strachu. Niemożliwy jest najmniejszy bunt, niedozwolona jest miłość; obywatele są inwigilowani dwadzieścia cztery godziny na dobę - pilnuje ich Policja Myśli, znajomi, sąsiedzi, nawet własne dzieci. Na zrujnowane miasta, w których żyją wygłodniali i upodleni ludzie, co dzień spadają bomby. Dla nikogo nie ma nadziei.

A jednak nawet na gruzach cywilizacji może zrodzić się uczucie: Winston i Julia, jatragczniejsza para kochanków w historii literatury, usiłują walczyć o swą godność i prawo do miłości. Lecz czy w państwie totalitarnym wolno kochać kogoś innego niż Wielkiego Brata?

Książka ta pochłonęła mnie zaraz po przebrnięciu przez kilkunasto stronicowy wstęp o nowomowie, który jednak należy przeczytać, żeby się lepiej orientować w używanym w książce słowniectwie. Zaraz po tym wstępie zaczyna się niezmiernie ciekawa i pełna nagłych zwrotów przygoda, a te zwroty w akcji są jednymi z najbardziej zaskakujących, jakie w życiu czytałem. Kiedy już jesteś pewny czegoś, staje się to niedorzecznością. Piękna i tragiczna książka, tak jak miłość dwóch głównych bohaterów.


Opinie krytyków"Na tę książkę czekaliśmy, drobiazg, 40 lat."

"Wydana dziś ta książka stała się modelem do składania. Można ją przekładać do różnych epok w historii i będzie miała ten sam sens."

"Orwell to pisarz, którego nienawiść do kłamstw propagandy skłoniła do stworzenia najbardziej ciętych utworów politycznych, jakie kiedykolwiek powstały w języku angielskim."

"Na tym polega główna zasługa autora Roku 1984, że stworzył na kartach powieści taki wizerunek fikcyjnej rzeczywistości, który nie daje cztelnikowi szansy ucieczki, osacza go niemal tak samo, jak przedstawiony świat bohatera powieści."

"Powieść ta jest proroctwem albo - jak stwierdził Orwell - ostrzeżeniem przed przyszłością, tym bardziej przerażającym, że opartym na fikcji, a tym bardziej nie dającym się uzasadnić."


Trochę cytatówKsiążka ma 319 stron.


Copyright Daniel Dryzek "Noflower" - Najlepsza książka 1998-2007