Rodzimy się z umarłymi - 5369 Bytes

Robert Silverberg


Książka podzielona jest na 3 niezależne części:
Recenzja


RODZIMY SIĘ Z UMARŁYMI

Część pierwsza to opowieść o człowieku, któremu zmarła żona. Ostatnim jej życzeniem było "ożywienie" w Zimnym Mieście. Są to czasy, w których za pomocą pewnych środków ludzkość potrafi pokonać śmierć. Przywróceni w ten sposob do życia ludzie prowadzą zamknięte pseudożycie w odizolowanych miastach. Nie utrzymuja żadnych kontaktów z żywymi, wrecz ich unikaja. Czasami podróżują po świecie, spełniając swe pragnienia z czasów życia.

Bohater nie może pogodzić się ze śmiercią ukochanej i za wszelką cenę stara się z nią skonkatować. Czego niestety nie można powiedzieć o jego żonie, która unika go jak tylko można. Wreszcie, po zażyciu narkotyku, który upodobnia go do zmarłych, dostaje się do jednego z Zimnych Miast i spotyka sie ze swoja byłą żoną. Niestety, zostaje zdemaskowany. Otrzymuje wtedy propozycje przejscia na strone zmarłych w sposób jedyny z możliwych - śmierć. Nie zgadza się. Zostaje jednak zabity wbrew woli i ożywiony. Traci wtedy jakiekolwiek zainteresowanie osobą swojej byłej żony. Przestają go w ogóle interesować otaczający go martwi-ludzie.


Trochę cytatów


Recenzja


THOMAS PROROK

Pojawia się człowiek, który twierdzi, że przez niego przemawia Bóg, że dane jest mu rozmawiać z Bogiem. Nawołuje do zbiorowej modlitwy, do pokuty. Tysiące ludzi zbiera się wokól niego. Nowy Prorok! Zbawca i Wysłannik Boga!

Thomas twierdzi, że Bóg da im Znak. Wtedy nagle Ziemia przestaje się obracać. Świat spowija, w zależności od strony, 24-godzinna Noc albo 24-godzinny Dzień. Ludzie dopatrują się znaku Bożego. Wierzą, też, że stało się to za przyczyną ich modlitw.


Trochę cytatów
I gdy nagle Ziemia zaczyna znowu się obracać, nastaje czas dla nowych sekt, organizacji, zgromadzeń, dziesiątek nowych proroków. Czas dyskusji: czy to był znak od Boga, od Szatana, działanie sił natury, czy też może ingerencja sił pozaziemskich. Najgorszą postawę zajmuje Kościół Katolicki. Zwleka z oficjalnym wystapieniem. Ludzie zaczynaja odwracać sie od Kościoła, tracą wiarę. Nastaje czas masowych mordów, podpaleń. Świat nieubłaganie zmierza ku Końcowi. Thomas, widząc, że nie kontroluje już niczego ucieka. Kończy się nieubłaganie Era Wiary w jakiegokolwiek Boga.

Recenzja


ODCHODZĄC

Zaawansowana technika medyczna praktycznie wyeliminowala naturalną Śmierć. Ludzie dozywają 150-180 lat w pełnym zdrowiu. W zwiazku z tym zaistniała potrzeba stałej kontroli przyrostu naturalnego. Zaakceptowano samobójstwo, jako jedyny sposob na utrzymanie stałego poziomu ludności. Ludzie starzy decyduja się na odejście, aby zrobić miejsce nowemu pokoleniu. Śmierć dorosłego za życie dziecka. Żadnego przymusu. Wszystko z dobrej woli. Powstaly Domy Pożegnań, gdzie zdecydowani na śmierc, spędzają ostanie chwile swojego życia.

Historia opowiada o człowieku, który obudził się pewnego dnia właśnie z takim postanowieniem, że chce odejść. Dostaje tzw. Przewodnika, którego zadaniem jest odowiednio przygotować go na Odejście.


Trochę cytatówKsiążka ma 225 stron.


Copyright Daniel Dryzek "Noflower" - Najlepsza książka 1998-2007