Kurt Vonnegut Jr. - 4765 Bytes

Slapstick
Syreny z tytana
Trzęsienie czasu
W dniu urodzin Wandy June

Krótka notka biograficzna

Urodzony w 1922r. Odebrał wykształcenie na uniwersytetach Cornell (1940-42) i Chicago (1945-47). Lata 1942-45 spędził w wojsku; jego przeżycia z lat drugiej wojny światowej znalazły odbicie w późniejszej twórczości autora. Po wojnie przez rok pisywał dla Chicago City News Bureau jako reporter kryminalny, a przez trzy kolejne lata pracował na etacie w General Electric Company. Od 1950 roku pracuje wyłącznie jako wolny strzelec, a w dwa lata później ukazuje się jego pierwsza powieść Pianola.

Od 1965 roku wykładał w Hopefield School, był także gościnnie wykładowcą na uniwersytetach Iowa (1965-67) i Harvard (1970-71). Laureat wielu nagród i stypendiów literackich. Najważniejsze pozycje w jego dorobku to powieści: Pianola, Syreny z Tytana, Kocia kołyska, Matka Noc, Niech pana Bóg błogosławi, panie Rosewater, Rzeźnia numer pięć, Śniadanie mistrzów, Recydywista, Timequake, Hokus-Pokus, Galapagos, Slapstick, Rysio Snajper, Niedziela Palmowa, Sinobrody, a także zbiory opowiadań: Canary in a Cathouse i Witajcie w małpiarni. Jest ponadto autorem sztuk scenicznych i telewizyjnych. W latach 60-tych zasłynął jako jeden z najbardziej prowokujących i wpływowych pisarzy amerykańskich, zwłaszcza w środowisku uczniów i studentów. Sam siebie określa jako "totalnego pesymistę".

Książki Vonneguta to pełne uroku i swoistego humoru opowieści, w których fantazja przeplata się z rzeczywistością. Pisarz, wyczulony na absurdalność życia, piętnuje wynaturzenia naszego stulecia - ustawiczne wojny dehumanizację jednostki w społeczeństwie, którym rządzi technologia, czyniąc spustoszenie w środowisku naturalnym człowieka. Vonnnegut jest mistrzem stylu lapidarnego, dosadnego, aforystycznego.


Copyright Daniel Dryzek "Noflower" - Najlepsza książka 1998-2007