William Wharton - 4918 Bytes

Ptasiek

Stado

Tato


Krótka notka biograficzna

William Wharton, właściwie Albert Du Aime, urodził się w 1925 roku w Filadelfii. Wychował się w rodzinie robotniczej pochodzenia irlandzkiego. Uzyskał doktorat z psychologii na uniwersytecie w Los Angeles. Swoją karierę zawodową rozpoczął jako nauczyciel plastyki. W połowie lat sześćdziesiątych zrezygnował z pracy nauczycielskiej i wraz z rodziną przeniósł się do Francji. Tu z kolei był malarzem aż do lat osiemdziesiątych, kiedy wpływy z pisania książek pozwoliły mu porzucić malarstwo.

Najgłośniejsze powieści Williama Whartona to Ptasiek (1979, wydanie polskie 1985), W ksieżycową jasną noc (obie zostały sfilmowane), Wieści, Tato (1981, wydanie polskie 1989), Spóźnieni kochankowie (1991, wydanie polskie 1993).

Czwartego maja 1998 roku autor poraz czwarty przyleciał do Polski, a konkretnie do Warszawy. Wharton spędził w Polsce tydzień. Oprócz Warszawy odwiedził Olsztyn, Białystok, Lublin i Rzeszów. Powodem wizyty pisarza była polska premiera jego nowej powieści "Historie rodzinne". W jej polskim wydaniu ukazała się specjalna dedykacja. 73-letni Wharton pochwalił się podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że tydzień temu skończył zapowiadaną od lat kontynuację Ptaśka, Al ma 650 stron i według autora jest jego najlepszą książką.


Copyright Daniel Dryzek "Noflower" - Najlepsza książka 1998-2007